Granna laureatem konkursu „100% polski produkt”!

Udostępnij
CZAS CZYTANIA: 2 min

8 grudnia 2016 r., podczas Gali w Teatrze Stanisławowskim w Łazienkach Królewskich, odbyło się rozstrzygnięcie konkursu „100% polski produkt” zorganizowanego przez tygodnik „Do Rzeczy”.  Zdobywcą tego prestiżowego wyróżnienia została firma Granna – polskie wydawnictwo gier planszowych.

Konkurs był skierowany do firm prywatnych, spółdzielni oraz przedsiębiorstw z udziałem Skarbu Państwa opartych na polskim kapitale, które konsekwentnie budują swoją pozycję rynkową, stawiając na rodzinne produkty i produkcję. Do konkursu firmy zgłosiły blisko 100 swoich produktów. Zgłoszone produkty rozpatrywane były pod kątem: kapitału firmy, rodzimej technologii, polskiego łańcucha dostaw. Główną kwalifikacją było ponoszenie co najmniej 90 procent kosztów wytworzenia produktu w kraju oraz działalność eksportowa firm. Honorowymi patronami konkursu byli: Ministerstwo Rozwoju, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Partnerem konkursu była także firma doradcza PWC.
Firma Granna w tym roku obchodzi 25 lecie istnienia. Jest ona jednym z czołowych wydawców i producentów gier planszowych w Polsce. Swoje gry sprzedaje także do ponad 30 krajów na świecie. W ofercie ma kilkaset tytułów skierowanych do różnych grup wiekowych, od gier dla maluszków, po gry dla zaawansowanych graczy. Najbardziej rozpoznawalną grą Granny jest „Superfarmer”, która została wymyślona przez wybitnego  polskiego matematyka profesora Karola Borsuka w czasie drugiej wojny światowej. Nosiła wtedy tytuł Hodowla Zwierzątek. Kiedy Niemcy zamknęli Uniwersytet Warszawski, profesor został bez pracy. W czasie wojny ludzie dokonywali cudów pomysłowości w poszukiwaniu źródeł utrzymania. Pomysłem profesora na ratowanie budżetu rodzinnego była sprzedaż gry. Zestawy do „Hodowli zwierzątek” były wykonywane ręcznie przez  żonę profesora, panią Zofię Borsukową. Autorką rysunków była pani Janina Śliwicka. W czerwcu 1997 r. z inicjatywy pani Zofii Borsukowej, z okazji jej 90. urodzin oraz w 15. rocznicę śmierci profesora Karola Borsuka „Hodowla zwierzątek” została wydana przez Grannę pod zmienionym tytułem „Superfarmer”, by bawić kolejne pokolenia dzieci i rodziców.
Polskość i to, co polskie staje się z każdym rokiem coraz wyraźniejszym powodem do chwały, pozytywnym znakiem rozpoznawczym. Granna poprzez udział w tym konkursie chce kreować modę na polskie produkty – powiedziała podczas odbierania nagrody Ewa Falkowska, prezes firmy Granna.

Jeśli warcaby można uznać za pełnoprawną grę planszową, to właśnie one były pierwszą „grą bez prądu”, którą poznałem, polubiłem i do dziś nie odmówię partyjki. W dzieciństwie zagrywałem się także w planszówki i karcianki, które były dodawane do „Kaczora Donalda”. Do dziś mam klika w swojej kolekcji. Jako statystyczny polak uwielbiam rosół, schabowe i gry z mechaniką deckbuildingu. Zawodowo copyrighter, ale w zupełnie innej branży, a prywatnie szczęśliwy mąż i ojciec. Bez końca mogę oglądać sport w TV, a szczególnie piłkę nożną, siatkówkę, MMA i snookera.

Zobacz również...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *