Planszówkowe zapowiedzi z Portalconu
Podczas jubileuszowej, 10. edycji Portalconu odbyła się prezentacja, na której wydawnictwo Portal oficjalnie zaprezentowało zapowiedzi wydawnicze na 2018 r.
Wśród gier zapowiedzianych przez szefa wydawnictwa Portal – Ignacego Trzewiczka znalazły się:
„Rising Sun” – gra figurkowa autorstwa Erica M. Langa. Polskie wydanie następcy „Blood Rage” ma pojawić się już w marcu, równo z angielską edycją. Pozycja nie tylko dla fanów „orientalnych” klimatów w grach planszowych.
„Aeon’s End” – karciana gra kooperacyjna Kevina Rileya dla 1 do 4 osób, w której gracze starają się bronić podziemne miasto Gravehold przed hordami Bezimiennych. „Aeon’s End” wykorzystuje m.in. mechanikę budowania talii i zmienną kolejność graczy.
„Fotosynteza” – polska edycja gry „Photosynthesis”, czyli jednego z hitów ubiegłorocznych targów Spiel 2017. „Fotosynteza” przeznaczona jest dla 2 do 4 graczy. Premiera polskiego wydania tej abstrakcyjnej gry strategiczno-ekonomicznej już w pierwszej połowie 2018 r.
„SteamRollers” – kościana gra z Kickstartera dla 1 do 5 osób, której akcja dzieje się na krótko po 1869 r., czyli po zbudowaniu pierwszej linii transkontynentalnej. Gracze używają kości do budowy jak najlepszej sieci kolejowej, ulepszania swojego silnika i pokonania swoich przeciwników w zapewnianiu jak najlepiej opłacalnych dostaw towarów. Polska edycja zapowiedziana została na pierwszą połowę 2018 r. Ma zawierać specjalny pionek „złotego pociągu”.
„Castles of Caladale” – szybka gra kafelkowa dla 1 do 4 osób wydana po raz pierwszy w 2015 r. przez Renegade Game Studios, w której staramy się w odbudować piękne zamki w tytułowym królestwie Caladale, bo te zostały zniszczone na skutek magicznego zaklęcia.
„Sentient” – kościana „eurogra” dla 2 do 4 osób na ok. 45 min. Gracze „programują” swoje boty , m.in. po to by z ich pomocą zainteresować inwestorów swoją firmą, a tym samym zapewnić sukces swojej fabryce.
„Ex Libris” – gra o dość nietypowej tematyce. Gracze wcielają się w kolekcjonerów rzadkich i cennych książek, starając się o uzyskanie prestiżowego i lukratywnego stanowiska bibliotekarza największej biblioteki w mieście. Trzeba nie tylko rozszerzać swoje zbiory, ale też odpowiednio je poukładać na półce.
„Mage Knight” – wydawnictwo Portal nabyło prawa do polskojęzycznego wydania gry Vlaady Chvatila. Nowa, „portalowa” edycja tej gry przygodowej zostanie wydana w wersji „Big Box” (z dodatkami).
„Inis” i „Zombicide: Czarna Plaga” – o tych grach pisałem już w zapowiedziach z 9. edycji Portalconu. Na tegorocznym spotkaniu fanów wydawnictwa Portal ostatecznie potwierdzono, że polskojęzyczne wydania tych gier są już w drodze do wydawnictwa.
Pojawią się też dodatki do „The Others”, „Bloodborne” i „Alien Artifacts”. Zapowiedziano również polskie edycje gier „Ethnos” i „World’s Fair 1893” („Wystawa Światowa 1893”). Wśród planszówek jakie zostaną przez Portal wydane po polsku zapowiedziano sporą porcję gier od Renegade Game Studios. Z pewnością to niejedyne gry „na licencji”, jakie ujrzymy jeszcze z logo Portalu w tym roku. Natomiast z polskich produkcji pod egidą Portalu w 2018 r. mają pojawić się takie gry jak:
„Monolith Arena” – gra Michała Oracza dla 2 do 4 osób, oparta o „Neuroshimę Hex” i heksagonalną planszę. Znajdziemy w niej 5 frakcji z unikalnymi dla nich zdolnościami i jednostkami.
„Detective: A Modern Crime Boardgame” – zapowiedziana już jakiś czas temu przez Portal kooperacyjna gra autorstwa Ignacego Trzewiczka i Przemysława Rymera. Gracze wcielą się w detektywów agencji Anteres. Do rozwiązania będzie 5 różnych spraw, które będzie można rozwiązywać niezależnie, ale będą one połączone fabularnie. Gra ma wykorzystywać karty z kosztem zagrania „w godzinach”, co ma symulować upływ czasu w rozwiązywaniu sprawy. Gracze będą też korzystać z Internetu, by znaleźć informacje niezbędne w rozwiązaniu postawionych przed nimi problemów.
„Robinson Crusoe: Mystery Tales” – tak ostatecznie ma nazywać się nowy dodatek do kooperacyjnego „Robinsona Crusoe” Ignacego Trzewiczka. „Mystery Tales” ma być samodzielną grą kooperacyjną, utrzymaną w klimacie horroru, ale będzie ją można również wykorzystać wraz z „podstawką” i zawartymi tam scenariuszami. Wprowadzi 10 nowych postaci i kampanię składającą się z 5 scenariuszy. W pudełku ma się znaleźć też książka paragrafów, a więc poszczególne rozgrywki będą niepowtarzalne. Dzięki temu kampanię będzie można przejść kilkukrotnie.
„Osadnicy: Narodziny Imperium – Amazonki” – nowa, już 7. frakcja do „Osadników” ma pojawić się w okolicach października 2018 r. Ma opierać się na mechanice „budowania talii”. Gracz ma mieć większą kontrolę nad kartami wykorzystywanymi w kolejnych rundach. Frakcja „Amazonek” ma być dość agresywna w swoich poczynaniach, a więc będzie to coś dla zwolenników „negatywnej interakcji” w grach planszowych. To jednak nie koniec nowości w świecie „Osadników”. Na maj planowany jest pakiet Imperialny zatytułowany „Chłopcy idą na wojnę” (50 nowych kart), który wprowadzi nową zdolność – Podbój.